Złoto w pomieszczeniu – subtelny akcent, który wzbogaca wnętrze

Złoto od wieków utożsamiane jest z bogactwem, luksusem i elegancją. Dzięki swojemu pięknu, a także trwałości, znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym również w aranżacji wnętrz. Złoto we wnętrzach kojarzy się zwykle ze stylem art deco oraz glamour. Jego subtelny błysk stanowi udane dopełnienie urządzanego pomieszczenia. Możemy pokusić się o jego użycie w różnych aranżacjach, pamiętając jednak o umiarze – intensywność złota może łatwo zdominować kompozycję. W jaki zatem sposób wprowadzać złoty kolor do wnętrz oraz jak połączyć go z innymi elementami, aby stworzyć interesującą przestrzeń?

Złoto we wnętrzach – gdzie się sprawdzi?

Złoto najlepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w sposób minimalistyczny i surowy. Poza tym, doskonale podkreśli charakter aranżacji w stylu glamour oraz art deco. Ważne jednak, aby złoto było w nich jedynie akcentem, co oznacza, że powinniśmy ograniczyć liczbę wyposażenia, w tym mebli i ozdób w tym kolorze do pewnego minimum. Złote dodatki do pokoju w nowocześnie urządzonych wnętrzach zdecydowanie podkreślą ich oryginalność. Oczywiście kolor ten możemy wprowadzić nie tylko do salonu, ale i dowolnego pomieszczenia w naszym domu. Sprawdzi się więc również w kuchni, sypialni, a nawet łazience.

Złoty kolor – z czym łączyć?

Złoto sprawia, że wnętrze staje się bardziej wyraziste – wystarczy, że połączymy go z odpowiednimi kolorami oraz materiałami. Ponadto, tworzy doskonały duet z klasyczną bielą w nieco bardziej minimalistycznych i surowych przestrzeniach – dzięki niemu ożywimy przestrzeń, sprawiając, że stanie się wytworna. Z jakimi innymi kolorami warto łączyć złoty kolor? Ten tak naprawdę może być zestawiony z praktycznie każdą barwą. Pamiętajmy jednak, że złoto może grać pierwsze skrzypce, nawet jeśli we wnętrzu pojawia się w formie detalu – ozdobne wazy, figurki czy rzeźby, a nawet obrazy z motywem złota skutecznie przyciągają uwagę. Wystarczy właściwie je wyeksponować. Z tego względu złote dodatki do pokoju znakomicie zaprezentują się nie tylko w jasnych, ale też w czarnych, szarych, czy zielonych przestrzeniach.

Chcąc wykorzystać walory złota, musimy także pamiętać o właściwym zestawieniu go z innymi materiałami. W przypadku stylów glamour i art deco doskonale sprawdzą się inne, równie kunsztowne materiały – jak marmur czy granit. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy połączyć złota z betonem, czy drewnem. Wręcz przeciwnie – umiejętnie użycie złotych akcentów we wnętrzach industrialnych czy boho dopełni całą aranżację.

Salon ze złotymi dodatkami

W salonie można zastosować wiele różnych sposobów na wprowadzenie złota – wszystko zależy od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie oraz indywidualnych preferencji jego użytkowników. Strzałem w dziesiątkę będzie umieszczenie jednego większego dodatku w tym kolorze, np. lustra w złotej ramie. Wówczas można zrezygnować z innych błyszczących dodatków. Możemy także zdecydować się na złote akcenty w postaci nóżek mebli oraz uchwytów do szafek, które sprawią, że całość nabierze unikatowego charakteru. Z kolei dodatki, takie jak złote poduszki, zasłony czy serwetki, wprowadzą do salonu przyjemną atmosferę. Oprócz tego postawmy na osłonki roślin w różnych odcieniach złota. Dzięki odrobinie wyobraźni możemy stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję.

Sypialnia ze złotymi dodatkami

Złoto możemy również wykorzystać w aranżacji sypialni, tworząc eleganckie i luksusowe wnętrze. Istnieje wiele sposobów na zastosowanie złota w sypialni, zarówno w postaci drobnych akcentów, jak i bardziej radykalnych zmian. Jeżeli chcemy nieco ocieplić pomieszczenie, postawmy na tkaniny, takie jak zasłony, poduszki oraz narzuty właśnie w tym kolorze. W przypadku, gdy interesujemy się fotografią, pomyślmy o stworzeniu minigalerii na ścianie – umieszczenie zdjęć w złotych ramkach będzie stanowić piękny kontrast dla jasnych ścian i mebli.

Kuchnia ze złotymi dodatkami

Złote dodatki doskonale sprawdzą się także w kuchni. Jednym z najczęściej stosowanych elementów złota w tym pomieszczeniu są uchwyty do szafek i szuflad. Pięknie prezentują się na tle dla białych lub ciemnych mebli kuchennych. Złote uchwyty dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, więc łatwo można dobrać je do stylu kuchni. W przypadku stylu glamour nie możemy też zapomnieć o złotych karniszach, lampach, czy pojemniczkach na przyprawy. Wzrok przyciągną również naczynia w tym odcieniu umieszczone na drewnianym lub kamiennym blacie lub wyeksponowane w witrynie.

Łazienka – złote dodatki

Moda na złoto we wnętrzu dotyczy także łazienki. Złote krany, baterie umywalkowe i prysznicowo-wannowe, czy inne elementy łazienkowe – takie jak uchwyty do szafek czy stojak do papieru toaletowego – to subtelne akcenty, który dodadzą łazience odrobiny charakteru. Możemy postawić na aranżacje w wersji retro lub bardziej nowoczesne – wszystko zależy od naszych upodobań. Dobrze zaprezentuje się tutaj również lustro w złotej ramie, czy mydelniczka w tym odcieniu. Pamiętajmy jednak o umiarze – ten zawsze jest w cenie, nie tylko w złotych wnętrzach.

Poszukując dodatkowych inspiracji także do innych kolorów i stylów, możemy skorzystać z pomocy Platformy Woodlove.to. Dzięki niej jesteśmy w stanie stworzyć swój własny projekt, a także wybrać odpowiednich fachowców, którzy pomogą nam go zrealizować.

Artykuł sponsorowany