Minimalistyczny i przytulny klimat oświetlenia w stylu skandynawskim – najważniejsze cechy

Biel i światło – tak można streścić założenia stylu skandynawskiego. Modny od lat chętnie zapraszany jest do każdego z domowych pomieszczeń. Jak należy je oświetlać, aby wpisywały się one w design inspirowany daleką północą? Jakie cechy mają lampy skandynawskie?

Czym wyróżniają się lampy w stylu skandynawskim?

Lampy skandynawskie bardzo łatwo rozpoznasz pośród innych. Wyróżnia je prostota, minimalizm i lekkość. Zazwyczaj wykonywane są z naturalnych materiałów. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się oprawy z drewna, wikliny, rattanu, lnu, wełny, papieru, metalu, szkła. Pozbawione są one ozdób, które zastępują szklane klosze i lekkie ażury, dzięki czemu doskonale przepuszczają światło i rozświetlają wnętrze. Do tego przyczynia się też kolorystyka lamp w stylu skandynawskim. Jak zobaczysz w sklepie Lumen Home, większość modeli utrzymana jest w pastelowych i jasnych barwach. Królują przede wszystkim oprawy w barwie bieli, szarości i écru. W połączeniu z okrągłymi kształtami i miękkimi liniami świetnie pasują do skandynawskich mebli i dodatków. Co więcej, skandynawskie oświetlenie Lumen Home wpisuje się w klimat aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych, klasycznych

Jakie lampy skandynawskie wybrać do salonu?

W salonie w stylu skandynawskim pojawiać powinny się różne rodzaje lamp – od tych sufitowych przez podłogowe. Główne oświetlenie skandynawskie to zazwyczaj lampy wiszące np. z dużym papierowym abażurem. Alternatywę dla nich stanowią nowoczesne i oryginalne lampy w formie żyrandola np. te z kilkoma nieosłoniętymi żarówkami lub ukrytymi w szklanych kloszach. Modnym wyborem jest również oświetlenie skandynawskie na długich przewodach (które można podwiesić na haczykach, tak aby każda z opraw znajdowała się na innej wysokości) oraz lampy z naturalnymi abażurami.

W salonie pojawiać powinny się też dodatkowe źródła światła np. w postaci lamp podłogowych. Te w stylu skandynawskim zazwyczaj wykonywane są z metalu i przyjmują formę oświetlenia kreślarskiego. Wśród podłogowych lamp skandynawskich pojawiają się też te na trójnogu bez abażura i z kloszami z lnu lub wełny.

Jakie oświetlenie pasuje do skandynawskiej sypialni?

Oświetlenie skandynawskie to również dobry wybór do sypialni. Wprowadzi do niej klimat, nastrój i miękkie światło sprzyjające odpoczynkowi. Sypialniane lampy w stylu skandynawskim to przede wszystkim te z drewnianą podstawą i tkaninowym kloszem np. we wzór w kratkę lub motywem kwiatowym. Przy łóżku postawić możesz albo klasyczne lampki nocne, albo montowane na ścianie modele z regulowanym ramieniem i kloszem z dymionego szkła.

Kolorowe oświetlenie skandynawskie – nowy trend

Wiele lamp w stylu skandynawskim to te w naturalnych kolorach i delikatnych pastelach. W Lumen Home znajdziesz jednak i te z kloszami w intensywnych kolorach: pomarańczowym, zielonym, żółtym, czerwonym, zielonym. Są one nie tylko praktycznym uzupełnieniem aranżacji, ale i jej dekoracją. Dodają wnętrzu pazura i ożywiają jasne pomieszczenia. Kolorowe lampy skandynawskie to dobry wybór do kuchni, przedpokoju i pokoju dziecka.