Jakie witaminy na paznokcie – poradnik

Jakie witaminy na paznokcie - poradnik

Jakie witaminy dla paznokci mogą je wzmocnić i sprawić, że będą zdrowsze? Biotyna i witamina C to świetny wybór, ale jest też wiele innych, które warto rozważyć. W tym artykule omówimy te niezbędne witaminy i wyjaśnimy ich znaczenie w codziennej diecie. Witaminy te są również korzystne dla Twojego układu odpornościowego i mogą pomóc we wzroście i naprawie paznokci. Jeśli obawiasz się o swoją dietę, spróbuj przyjmować suplementy witaminowe. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci zacząć.

Biotyna

Zdrowie Twoich paznokci mówi wiele o Twoim ogólnym samopoczuciu. Łoże paznokcia nieustannie tworzy nowe komórki, a niewystarczające spożycie witamin i minerałów może mieć wpływ na zdrowie paznokci. Biotyna wspomaga zdrowy wzrost komórek i pomaga w metabolizmie aminokwasów budujących białka. Biotyna nie tylko wspomaga wzrost paznokci, ale również poprawia ich wygląd. Jeśli chcesz mieć zdrowe, lśniące paznokcie, musisz jeść dużo owoców, warzyw, orzechów, nasion i odpowiedniej ilości białka.

Biotyna, kolejna witamina z grupy B, jest niezbędna do produkcji kwasów tłuszczowych i glukozy jako paliwa. Przyjmowanie biotyny może pomóc Ci mieć piękne paznokcie i włosy. Witamina B wspomaga również zdrową ciążę i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Poniżej przyjrzymy się bliżej siedmiu funkcjom biotyny w organizmie i omówimy, skąd możesz ją czerpać. Niezależnie od tego, czego brakuje w Twojej diecie, ważne jest, abyś przyjmowała suplementy biotyny.

Chociaż suplementy z biotyną poprawiają grubość paznokci i wzmacniają łamliwe paznokcie, nie ma dowodów na to, że faktycznie prowadzą one do wzrostu włosów. Biotyna pomaga organizmowi produkować więcej keratyny, która poprawia stan włosów i paznokci. Suplementacja biotyną nie pobudza wzrostu włosów, ale wzmacnia je i ogranicza ich wypadanie. Suplementy z biotyną mogą również poprawić problemy z łamliwymi, łuszczącymi się i rozdwajającymi się paznokciami.

Inną marką oferującą wysokiej jakości suplementy z biotyną jest Nature Made Hair Skin and Nails with Biotin 2500 mcg softgels. Suplement ten zawiera 5000 mikrogramów D-biotyny, naturalnie występującej formy biotyny. Produkt posiada certyfikat bezglutenowości i jest wolny od powszechnie występujących alergenów. Jedna kapsułka dostarcza ponad 16 000 procent zalecanej dawki dziennej. Suplement Nature Made Biotyna jest doskonały dla całego organizmu i stanowi doskonały wybór dla paznokci i włosów.

Wiele osób stwierdza u siebie niedobór biotyny, która jest niezbędna dla zdrowych paznokci i włosów. Ilość biotyny potrzebnej organizmowi jest różna dla różnych osób. Na przykład, kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują większych ilości biotyny niż inni. Jednak każdy, kto ma niedobór biotyny, może zwiększyć jej spożycie poprzez spożywanie pokarmów bogatych w tę substancję. W przypadku chęci przyjmowania suplementów biotyny należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Witamina C

Jednym z najlepszych pokarmów, które warto dodać do swojej diety, są owoce cytrusowe, ponieważ zawierają duże ilości witaminy C. Nie ograniczaj jednak swojej diety tylko do tych owoców. Taką samą korzyść możesz czerpać z zielonych warzyw i papryki. Są one doskonałym źródłem witaminy C dla paznokci. Co więcej, witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu w paznokciach, który nadaje im wytrzymałość. Korzystne jest również spożywanie pokarmów bogatych w folian, który jest formą witaminy B, pomagającej organizmowi wytwarzać czerwone krwinki. Co więcej, folian odgrywa również rolę w promowaniu zdrowego wzrostu paznokci, ponieważ wspomaga metabolizm aminokwasów budujących białka.

Czytaj też:   Jak przedłużyć paznokcie domowymi sposobami - poradnik

Oprócz witaminy C istnieją również inne niezbędne składniki odżywcze, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia paznokci. Na przykład witamina B12, zwana również kobalaminą, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów i białek. Bierze ona również udział w funkcjach neurologicznych i produkcji DNA. Witamina ta jest również związana ze zdrowiem skóry, a jej niedobór objawia się zmianami w paznokciach. Chociaż niski poziom witaminy B12 jest bardziej powszechny niż niski poziom biotyny, możliwe jest, że paznokcie staną się przebarwione lub łamliwe. W takich przypadkach należy rozważyć przyjmowanie suplementu z witaminą C.

Jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatów przyjmowania suplementów witaminy C, spróbuj jeść dużo soi i zielonych warzyw. Są one doskonałym źródłem cysteiny, minerału niezbędnego do produkcji białka keratyny, która jest budulcem paznokcia. Możesz również jeść edamame jako dodatek do dań, a dla urozmaicenia smaku doprawić je chili w proszku. Produkty te można spożywać na surowo lub po ugotowaniu.

Chociaż przyjmowanie suplementów z witaminą C może poprawić wytrzymałość paznokci, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli obawiamy się, że nasze paznokcie stają się łamliwe lub rozdwajają się. Dermatolog może przepisać na receptę silniejsze rozwiązania dla twojego stanu lub przepisać suplementy, które poprawią jakość twoich paznokci. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, ponieważ lekarz będzie w stanie określić, czy wchodzą one w interakcje z innymi przyjmowanymi przez ciebie lekami.

Żelazo

Przyjmowanie suplementów żelaza może podnieść poziom żelaza w organizmie i pomóc Ci uzyskać energię i zdrową skórę, których potrzebujesz. Może także poprawić stan skóry i włosów, choć istnieją pewne minusy przyjmowania typowych suplementów żelaza. Po pierwsze, nie zawsze są one wchłaniane przez organizm. Oznacza to, że mogą powodować problemy żołądkowe, zaparcia i inne nieprzyjemne skutki uboczne. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów najlepiej porozmawiać z lekarzem.

Aby mieć zdrowe paznokcie, należy dostarczać organizmowi wystarczającą ilość żelaza w diecie. Niedobór żelaza może prowadzić do paznokci w kształcie łyżki. Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla paznokci i innych części ciała. Magnez jest ważnym minerałem dla syntezy białek, co czyni go niezbędnym dla zdrowych paznokci. Magnez znajduje się w zielonych warzywach liściastych, czarnej fasoli i orzechach. Dzienną dawkę magnezu można uzyskać z zielonej herbaty, soku pomarańczowego i orzechów.

Biotyna jest również ważna dla zdrowych paznokci. Biotyna pomaga organizmowi wchłaniać żelazo z krwi. Witamina ta wspomaga wzrost nowych komórek paznokci i zapobiega ich łamliwości. Chociaż nie ma udowodnionych korzyści z suplementacji biotyną, wiadomo, że wzmacnia ona słabe paznokcie. Suplementy biotyny są bezpieczne i mają niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oprócz przyjmowania suplementów, można spróbować stosować ochronny lakier do paznokci, aby zapobiec rozdwajaniu i łamaniu się paznokci. Unikaj ostrych produktów do paznokci, ponieważ mogą one spowodować, że paznokcie staną się bardziej kruche.

Czytaj też:   Jak zrobić matowe paznokcie - poradnik

Żelazo jest nie tylko korzystne dla paznokci i skóry, ale jest także ważną witaminą dla włosów i skóry. Przyjmowanie suplementów z żelazem sprawi, że paznokcie będą mocniejsze i bardziej atrakcyjne. Aby poprawić kondycję policzków, warto również spróbować suplementu z wyżej wymienionym żelazem. Tabletka do żucia zawierająca 20 mg żelaza jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwiększyć poziom żelaza bez konieczności przyjmowania tabletek. Żelazo zawarte w preparacie Fergon doskonale nadaje się do tego celu.

Tak jak żelazo jest niezbędne dla zdrowych włosów i skóry, ta sama zasada dotyczy paznokci. Jeśli Twoje paznokcie są słabe, może to oznaczać, że masz niedobór tego minerału. Niedobór żelaza może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niewydolność serca, zapalenie stawów, cukrzyca, wczesna menopauza, zaburzenia erekcji i inne. Przyjmowanie suplementów żelaza może również zapobiec niektórym z tych skutków ubocznych. Twój lekarz może zbadać poziom żelaza we krwi i przepisać suplement, który pomoże Ci zaspokoić Twoje potrzeby.

Cynk

Pomimo korzyści, jakie cynk przynosi skórze, ważne jest, aby dostarczać go w wystarczającej ilości w diecie, aby zapobiec powstawaniu białych plam na paznokciach. Wiadomo, że niedobory cynku prowadzą do wypadania włosów, chorób skóry i innych problemów. Objawy te mogą być sygnałem, że Twoja dieta wymaga dodatkowej pracy. Oprócz zapobiegania powstawaniu białych plamek na paznokciach, cynk może również wspomagać zdrowy wzrost paznokci.

Jednym ze sposobów na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości cynku jest spożywanie większej ilości owoców i warzyw bogatych w witaminę C. Najwięcej witaminy C zawierają owoce cytrusowe. Inne doskonałe źródła witaminy C to pomidory, papryka i zielone warzywa. Witamina C odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu, który nadaje paznokciom wytrzymałość. Cynk jest również niezbędny do wzrostu i podziału komórek, a paznokcie składają się z szybko rosnących komórek. Przyjmowanie suplementów cynku pomoże paznokciom rosnąć tak zdrowo, jak to tylko możliwe i zapobiegnie pojawieniu się takich schorzeń, jak grzybica paznokci i łuszczyca.

Chociaż większość ludzi nie doświadcza niedoborów cynku, jest to minerał niezbędny dla organizmu. Cynk jest potrzebny w wielu częściach ciała, w tym w sercu, mózgu, skórze, włosach i paznokciach. Zalecana w USA dawka cynku w diecie wynosi osiem miligramów dla kobiet i jedenaście miligramów dla mężczyzn. Jeśli masz obawy co do ilości spożywanego cynku, przed podjęciem jakiejkolwiek suplementacji skonsultuj się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia.

Jednym z klasycznych suplementów zapobiegających łamliwości paznokci jest biotyna. Suplement ten jest bardzo skuteczny w promowaniu zdrowego wzrostu komórek i pomaga organizmowi przetwarzać aminokwasy, z których zbudowane są białka. Wykazano, że biotyna może zwiększyć grubość paznokci nawet o 25%. Typowa zalecana dzienna dawka biotyny dla dorosłych wynosi 30 mikrogramów. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości tego niezbędnego składnika odżywczego, powinieneś uzupełnić swoją dietę suplementami witaminy B12.