Jak dbać o paznokcie – poradnik

Jak dbać o paznokcie - poradnik

Utrzymanie dobrego wyglądu paznokci wymaga odpowiedniej pielęgnacji łożyska paznokcia. Regularnie myj dłonie i stopy, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i brudu pod paznokciami. Unikaj szorowania paznokci szczoteczką do zębów, ponieważ może to spowodować infekcje. Zamiast tego regularnie je obcinaj i nadawaj im odpowiedni kształt. W ten sposób za każdym razem uzyskasz perfekcyjny manicure. Zanim jednak to zrobisz, musisz zadbać o swoje skórki.

Dbanie o skórki

Być może wiesz już, jak ważna jest pielęgnacja paznokci, ale nigdy nie powinnaś zapominać o swoich skórkach! Te ochronne fałdy są tak samo ważne jak paznokcie, a dbanie o nie wynagrodzi Ci to pięknymi, zdrowymi paznokciami. Dbałość o skórki nie tylko zapewnia estetyczne wykończenie paznokci, ale także zapobiega infekcjom i powstawaniu odcisków. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek! Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych sposobów dbania o skórki.

Jeśli chodzi o dbanie o skórki, bardzo ważne jest, aby znać właściwy sposób ich nawilżania. Preparat nawilżający można wcierać w boki, podstawę i skórki. Nawilżanie skórek pomaga zapobiegać ich pękaniu, rozdwajaniu i powstawaniu odcisków, można je także nawilżać na noc. Olejek do skórek jest również doskonałym środkiem na suche, popękane skórki.

W wielu sklepach kosmetycznych można kupić patyczki do skórek. Skórki są bardzo delikatne, a ich usuwanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Chociaż dłubanie w skórkach jest kuszące, powinnaś starać się powstrzymywać od tego jak najczęściej. To samo dotyczy ich usuwania i złuszczania. Nawilżanie tego obszaru za pomocą kremu nawilżającego lub olejku może również pomóc złagodzić ból spowodowany uszkodzonymi skórkami.

Utrzymywanie zdrowych skórek jest koniecznością, jeśli chcesz mieć piękne i trwałe paznokcie. Twoje paznokcie i skórki są integralną częścią łożyska paznokcia. Jeśli nie będziesz dbać o swoje skórki, będą one cierpieć, a Ty możesz znaleźć się w niezręcznej sytuacji. A ponieważ są one tak istotną częścią twojego manicure, ważne jest, aby regularnie je nawilżać.

Oprócz nawilżania paznokci i skórek, powinnaś również dbać o swoje paznokcie. Naturalne paznokcie są bardzo pożądane, ale wiele osób chce mieć wypielęgnowane, minimalistyczne paznokcie. Jednak wiele osób ma rozdwajające się paznokcie z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Skórki to tak naprawdę “fałdka” na paznokciu, która chroni paznokcie przed bakteriami i wilgocią.

Po pierwsze – nie obgryzaj!

Aby uniknąć obgryzania paznokci, należy rozpoznać czynniki, które wywołują ten nawyk. Mogą to być czynniki fizyczne lub emocjonalne, takie jak stres lub nuda. Unikając tych bodźców, można uniknąć tego nawyku. Jeśli już masz nawyk obgryzania paznokci, oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci go powstrzymać:

Czytaj też:   Co zrobić gdy wypadają nam nadmiernie włosy?

Spróbuj używać lakieru do paznokci, który jest przeznaczony do zapobiegania obgryzaniu paznokci. Niektóre lakiery do paznokci zawierają związki, które mogą powodować nieprzyjemny smak i pomóc Ci uniknąć tego nawyku. Dostępnych jest kilka marek, takich jak Orly no-bite for nail-biting lub SuperNail Bite No More. Inną metodą walki z obgryzaniem paznokci jest uważność (mindfulness), która polega na byciu obecnym w danej chwili i zauważaniu wszystkiego wokół. Mindfulness może pomóc ci uświadomić sobie chęć obgryzania paznokci i uświadomić ci, że jest to szkodliwe dla twojego ciała i skóry.

Aby przestać obgryzać paznokcie, można spróbować zastąpić czynności, których się nie wykonuje, takimi, które nie powodują obgryzania. Spróbuj zamiast paznokcia pogłaskać gładki kamyk. Możesz też spróbować pomalować paznokcie lakierem o gorzkim smaku lub założyć rękawiczki. Jeśli nadal nie możesz się opanować, wypróbuj środek łagodzący stres, taki jak lakier do paznokci o gorzkim smaku. Ta metoda może nie zadziałać w przypadku każdego, ale może pomóc ci przestać obgryzać paznokcie na dobre.

Poza nieprzyjemnym wyglądem spowodowanym przez obgryzanie paznokci, może ono również zwiększyć ryzyko chorób. Ponieważ paznokcie są podatne na bakterie, nawyk obgryzania paznokci pozwoli tym zarazkom rozprzestrzenić się z rąk do ust i przedostać się do krwiobiegu. Można zapobiec rozwojowi tych dolegliwości, obcinając paznokcie lub opiłowując ich brzegi. Obgryzania paznokci można również uniknąć, stosując lakier do paznokci i sztuczne paznokcie, które trudniej jest żuć.

Aby uniknąć obgryzania paznokci, podczas wykonywania czynności dłońmi warto nosić rękawiczki. Para rękawiczek ochroni cię przed zarazkami i sprawi, że twoje ręce będą zajęte. Naklejki na paznokcie, manicure lub lakier do paznokci również mogą pomóc w uniknięciu nawyku obgryzania paznokci. A jeśli tylko będziesz pamiętać o myciu rąk przed włożeniem ich do ust, będziesz o wiele bardziej skłonny do trzymania ich z dala od ust. Korzyści płynące z używania i noszenia rękawiczek przeważą nad negatywnymi skutkami tego nawyku.

Utrzymywanie diety bogatej w składniki odżywcze

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze to kolejny sposób dbania o paznokcie. Spożywaj owoce i warzywa bogate w witaminę C, która pomaga organizmowi wytwarzać kolagen. Witamina A i zielone warzywa liściaste dostarczają ważnych witamin i minerałów. Pomagają one również wzmocnić paznokcie. Zawierają także sporą dawkę przeciwutleniaczy. Nie powinnaś więc rezygnować z tych pysznych i pożywnych produktów!

Oprócz owoców i warzyw można również przyjmować suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Jest to szczególnie ważne dla Twoich paznokci, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają im zachować połysk i elastyczność. Witamina C jest również ważna, ponieważ pomaga budować kolagen, który jest niezbędny do tworzenia wielu tkanek, w tym paznokci. Niedobór witaminy C może również powodować, że paznokcie rosną wolniej i łatwo się łamią. Ważne jest również stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, ponieważ organizm nie jest w stanie sam wytwarzać tej witaminy.

Czytaj też:   Jak przedłużyć paznokcie domowymi sposobami - poradnik

Rośliny strączkowe i zielone warzywa liściaste są bogate w białko, kwas foliowy, cynk i fosfor, które przyczyniają się do zdrowych paznokci. Jedz także dużo ryb i kurczaka, ponieważ są one bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Nie zapomnij też o kilku porcjach żółtek jaj. Pokarmy te zawierają również duże stężenie biotyny, która pomaga budować mocne paznokcie.

Kolejnym sposobem dbania o paznokcie jest codzienne picie wody. Upewnij się, że wypijasz co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Picie dużej ilości wody jest bardzo ważne, ponieważ paznokcie mogą być wskaźnikiem niedoboru składników odżywczych. W przypadku suchych lub łamliwych paznokci należy skonsultować się z lekarzem. Warto skonsultować się z dietetykiem, jeśli podejrzewasz, że w twoim organizmie brakuje biotyny lub witaminy B6.

Przycięte i kształtne

Dbanie o to, by paznokcie były przycięte i kształtne, jest ważnym elementem utrzymania dobrego stanu zdrowia. Nieprawidłowe obcinanie paznokci może je osłabić, zwiększając ryzyko ich łamania, odpryskiwania, a nawet zranienia. Ponadto suche paznokcie są trudne do obcinania i mogą się łatwo łamać. Namoczenie ich w ciepłej wodzie przed obcinaniem może je zmiękczyć i ułatwić nadanie im odpowiedniego kształtu. Oto kilka wskazówek, jak dbać o to, by paznokcie były przycięte i wymodelowane:

Przycinając paznokcie, pamiętaj o tym, by jak najbardziej przyciąć ich brzegi. Jeśli masz skłonność do wrastania paznokci, obcinaj je jak najdokładniej. Paznokcie mogą być kwadratowe lub okrągłe. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, zawsze po zabiegu opiłuj paznokcie. Gładkie paznokcie są mniej podatne na złamania i wrastanie w dziwne kształty. Możesz nawet użyć pilnika do paznokci, jeśli obawiasz się wrastania paznokci.

Paznokcie należy również obcinać co sześć do ośmiu tygodni. Codzienne obgryzanie paznokci może je nadwyrężyć i doprowadzić do ich nieprawidłowego wzrostu. Z czasem może to doprowadzić do powstania paznokci w kształcie łyżki lub palców. Zdrowa pielęgnacja paznokci powinna być przeprowadzana co sześć do ośmiu tygodni, aby uniknąć problemów z wrastającymi paznokciami i utrzymać dłonie w czystości. Zanim jednak zaczniesz obcinać paznokcie, musisz zadbać o czystość swoich rąk.

Jeśli chodzi o obcinanie paznokci, głównym celem jest odzwierciedlenie kształtu skórek. Pamiętaj, że skórki stanowią podporę dla paznokci. Jeśli chcesz przyciąć skórki, upewnij się, że używasz ostrego, czystego cążka do skórek. Nie odsuwaj ich zbyt daleko, ponieważ może to spowodować uszkodzenie paznokci. Używanie elektrycznych trymerów do paznokci jest również ryzykowne.