Jak kosić trawę w trudno dostępnych miejscach?

Koszenie trawy jest żmudnym obowiązkiem, który należy wykonywać regularnie, aby utrzymać trawnik w doskonałym stanie. Dobór odpowiedniego sprzętu do koszenia jest niezwykle istotny pod kątem komfortu wykonywania pracy i czasu. Najczęściej trawnik kosi się kosiarką. W sklepach dostępne są najróżniejsze modele zasilane olejem lub prądem. Dostępne są kosiarki z napędem i pchane, a nawet samojezdne. Te wszystkie urządzenia doskonale ścinają trawę – o ile jest miękka, młoda, bez zdrewniałych roślin i zajmuje powierzchnię o regularnym kształcie. Dość dużo tych „jeśli”. Co jednak z małymi ogrodami o nieregularnych kształtach? Dowiedz się, czym najlepiej kosić w nich trawę.

Najczęstsze problemy z koszeniem trawy w małych ogrodach

W ciasnej zabudowie domków jednorodzinnych posesje zazwyczaj nie pozostawiają dużo miejsca na organizację obszernego ogrodu. Sam dom i taras zajmuje większość miejsca. Przy dobrej aranżacji jesteś w stanie przed domem stworzyć niewielki skalniak, posadzić parę drzew, krzewów ozdobnych, może założyć jakieś oczko wodne. Na większą altanę ogrodową czy uporządkowane alejki raczej nie ma już miejsca. Oczywiście takie ogrody mają swój urok, są przytulne i naturalne, jednak trawa porastająca przestrzeń pomiędzy jednym obiektem a drugim jest niewielka. Jej przycinanie staje się niemałym wyzwaniem dla każdego właściciela.

Na ciasnej przestrzeni trawnika pomiędzy klombem a skalniakiem trudno manewrować kosiarką zarówno spalinową, jak i elektryczną. Nawet modele o mniejszych rozmiarach mogą okazać się za duże i za mało zwrotne. Co w takiej sytuacji począć? Czy lepiej zacząć hodować dziką łąkę, czy może sięgnąć po inne urządzenie?

Podkaszarki pozwolą Ci wyrównać trawnik w każdym miejscu

W takim ogrodzie najlepiej sprawdzą się podkaszarki spalinowe. Urządzenia takie składają się z niewielkiego silnika umieszczonego na górze, drążka, do którego przytwierdzony jest mechanizm ścinający trawę i wygodne rączki, które pozwalają utrzymać urządzenie w pionie. Podkaszarki spalinowe trzyma się w powietrzu przed sobą. Zajmują znacznie mniej miejsca niż kosiarki, są bardziej zwrotne i przede wszystkim precyzyjniejsze. Za ich pomocą przytniesz trawnik pomiędzy klombami, przy krawężnikach czy płocie, a nawet na skalniaku.

Najlepiej sprawdzają się modele spalinowe, które mają nieograniczony zasięg. Choć w małych ogrodach raczej nie będziesz zbyt daleko oddalał się od domu, to jednak na pewno docenisz, że nie ciągnie się za Tobą żaden kabel.

W sklepach znajdziesz dużą liczbę najróżniejszych podkaszarek. Różnią się przede wszystkim mocą silnika. Warto jednak sprawdzić przy wyborze także jakość materiałów i system tnący. W małych ogrodach do koszenia trawy wykorzystaj podkaszarki spalinowe. Te niewielkie, zwrotne i precyzyjne urządzenia posłużą Ci do cięcia trawy w trudno dostępnych miejscach. Za ich pomocą bez problemu przytniesz trawnik bez względu na jego powierzchnię, ukształtowanie i liczbę krawężników czy płotów. Dzięki nim regularne koszenie trawnika nie będzie już tak uciążliwe.