Inteligentny dom – sposób na ułatwienie sobie życia

Inteligentny dom to technologia, która na przestrzeni ostatnich lat znacznie ewoluowała, i co dla nas ważne, stała się powszechnie dostępna – nie tylko dla grona najlepiej zarabiających klientów. Teraz na wdrożenie tych innowacji w swoim domu może pozwolić sobie praktycznie każdy. Czym dokładnie jest inteligentny dom i ile on kosztuje?

Czym jest inteligentny dom od Nestino?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym inteligentny dom tak naprawdę jest. To system, który spaja w sobie wiele pojedynczych innowacyjnych technologii automatyki domowej, które wprowadzają drobne usprawnienia w naszym życiu. Energooszczędne żarówki, które zapalają się tylko podczas obecności domowników w pokoju? Automatyczny system ogrzewania, który automatycznie reaguje na zmiany temperatury i cykl naszego przebywania w domu? Inteligentne rolety, które samoistnie otwierają się i zamykają wraz z nastaniem dnia i nocy? Te wszystkie elementy zintegrowane w jeden system tworzą spójny organizm, który pomaga nam żyć wygodnie i oszczędnie w naszym własnym domu.

Inteligentny dom to znacznie więcej. To autorski system otwarty, który daje możliwość podłączenia do niego wielu innych, zewnętrznych urządzeń, takich jak urządzenia agd innych producentów, telewizory, ładowarki samochodowe i wszystkie inne elementy wyposażenia, które zostały wyposażone w jakiekolwiek inteligentne funkcje.

W jaki sposób zarządzać wszystkimi funkcjami inteligentnego domu?

Wydawać by się mogło, że zarządzanie całym tym repozytorium sprzętów i technologii to nie lada wyzwanie. Nic bardziej mylnego. Użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy sterowaniem za pomocą interaktywnego panelu ściennego lub zdalnym sterowaniem z użyciem smartfona.

W pierwszym wypadku estetyczny panel ścienny stanowić będzie zamiennik dla wszelkich włączników. A zatem korzystając z jednego urządzenia, możemy kontrolować temperaturę, ułożenie rolet, działanie systemu bezpieczeństwa czy elektryczności w domu. Równie łatwym w obsłudze rozwiązaniem będzie wykorzystanie smartfona i tabletu, które zapewnią zdalne sterowanie całą infrastrukturą inteligentnego domu, wraz z dostępem do podglądu, co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach. Wygodne rozwiązanie, z którym poradzi sobie każdy z nas.

Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile kosztuje wdrożenie u siebie innowacyjnej technologii inteligentnego domu. Choć tego typu technologia z roku na rok jest coraz tańsza, wciąż wiele osób wychodzi z założenia, że to kosztowna inwestycja. Jak wszystko, co przydatne i dobre, tak również inteligentny dom to wydatek, który jednak przez wiele lat daje dowód swojej wartości.

Ostateczna cena wdrożenia zależy od projektu inteligentnego domu oraz liczby modułów, które chcemy u siebie uruchomić. Pamiętajmy jednak, że niektóre z nich to nie tylko komfort i wygoda – to także oszczędności, również w rachunkach za prąd i gaz. Każde gospodarstwo domowe doskonale wie, jak sezon zimowy drenuje nasze kieszenie. Może się okazać, że kilka lub kilkanaście lat korzystania z rozwiązań smart home zwróci z nawiązką raz poczynioną inwestycję, a pozytywne doświadczenia z użytkowania tak nowoczesnej technologii pozostaną z nami na lata.