Gabinety dermatologów są każdego dnia odwiedzane przez mnóstwo ludzi poszukujących pomocy. Jak powszechnie wiadomo, lekarze tej specjalności zajmują się diagnostyką i leczeniem szeroko pojętych schorzeń skóry. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najpowszechniejsze choroby skóry, z którymi borykają się Polacy. Warto znać ich objawy i sposób, w jaki przebiega leczenie.
Niedoskonałości cery
Nie sposób nie zauważyć, że mnóstwo osób udaje się do dermatologa po to, aby pokonać niedoskonałości cery. Trądzik stanowi bez wątpienia jedną z najpowszechniejszych schorzeń skóry u Polaków, zwłaszcza tych młodych. Coraz częściej, dermatoza ta pojawia się także u osób dorosłych. Przyczyn trądziku jest całe mnóstwo, choć nie zawsze są one łatwe do ustalenia. Zła dieta, zaburzenia hormonalne, stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry to tylko niektóre z nich.
Walka z trądzikiem powinna być kompleksowa, bo tylko wówczas są szanse na sukces. Na pewno należy udać się do dermatologa, który oceni natężenie problemu i zaordynuje odpowiednią kurację. Najczęściej stosuje się preparaty do smarowania skóry, jak również leki doustne np. https://www.allecco.pl/tradzik.html. Terapia doustna może przybrać formę antybiotykoterapii. W ciężkich i opornych na leczenie postaciach trądziku, zalecana jest zazwyczaj kuracja pochodnymi witaminy A. O wyborze sposobu leczenia decyduje każdorazowo lekarz w porozumieniu z pacjentem. Kuracja jest zazwyczaj długotrwała.
Atopowe zapalenie skóry
Kolejną chorobą skóry, rozpowszechnioną wśród Polaków jest atopowe zapalenie skóry. Za rozwojem tej dermatozy mogą stać różne przyczyny. Niezależnie od nich, schorzenie to wymaga leczenia. Najpierw jednak, należy je odpowiednio zdiagnozować. Samodzielne próby diagnozowania atopowego zapalenia skóry nie są polecane. Tylko lekarz dysponuje wiedzą i doświadczeniem pozwalającym na odróżnienie od siebie objawów wielu chorób skórnych. Skóra dotknięta AZS jest zazwyczaj reaktywna, zaczerwieniona, a nawet bolesna. Pacjentom może dokuczać także świąd i pieczenie. W leczeniu stosowane są przede wszystkim maści zawierające substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Kluczowa jest też staranna pielęgnacja skóry, najlepiej przy pomocy dermokosmetyków.
Łuszczyca
Łuszczyca to jedna z poważniejszych chorób skóry o przewlekłym charakterze. Niestety, może powodować duży dyskomfort u pacjentów, zwłaszcza psychiczny. Wydaje się, że najlepiej będzie udać się do lekarza, który potwierdzi bądź wykluczy schorzenie. Łuszczyca objawia się najczęściej poprzez różowawe plamy zlokalizowane na tułowiu oraz kończynach. Może dotykać różnych obszarów ciała i istnieje wiele jej odmian. Doświadczony dermatolog właściwie zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie postępowanie. Konieczne jest zazwyczaj stosowanie leków miejscowych, a niekiedy doustnych. Czasami łączy się ze sobą te dwie metody kuracji. Ważna jest też zmiana stylu życia. Pacjent borykający się z łuszczycą powinien używać odpowiednio dobranych kosmetyków. Musi zadbać również o zdrową dietę oraz o redukcję stresu.
Zostaw odpowiedź