Nowotwory głowy i szyi mogą mieć bardzo ciężki przebieg, ale kiedy choroba zostaje szybko wykryta, w wielu przypadkach udaje się ją całkowicie wyleczyć. Lekarze alarmują, że zachorowalność na nowotwory głowy wzrasta, i w dużym stopniu jest to efekt niezdrowego stylu życia oraz ekspozycji na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Jakie są przyczyny nowotworów głowy?
Wśród najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie, nowotwory głowy i szyi zajmują szóste miejsce – niepokojące jest to, że ich liczba rośnie i dotyka coraz młodsze osoby. Nowotwory głowy to grupa schorzeń dotykających górnej części układu pokarmowego i oddechowego, nie obejmują natomiast guzów mózgu, ponieważ te zaliczają się do nowotworów centralnego układu nerwowego.
Rak głowy często ma związek ze stylem życia, dlatego dzięki odpowiedniej profilaktyce można zminimalizować ryzyko zachowania. Głównym zagrożeniem są papierosy oraz alkohol, których nadużywanie bardzo szkodzi zdrowiu, dlatego w pierwszej kolejności powinno się ograniczyć właśnie różnego rodzaju używki. Wskazane jest także unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe – długie opalanie nie jest niczym zdrowym, a jeszcze gorsze jest korzystanie z solarium.
Choroba nowotworowa może się też rozwinąć z nieleczonej choroby zębów i dziąseł, warto więc regularnie odwiedzać stomatologa i nie zaniedbywać higieny jamy ustnej. Higiena konieczna jest również przy kontaktach seksualnych – czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV), na którego można się już obecnie zaszczepić.
Gdzie zgłosić się na leczenie?
Nowotwór głowy nie zawsze daje czytelne objawy i w pierwszej fazie rozwoju choroby dość łatwo można je wziąć na mało groźne dolegliwości albo sezonową infekcję. Objawy zależą od konkretnego schorzenia, ale najczęściej wymienia się pieczenie języka, ból i drapanie w gardle, guzki na szyi, przewlekłą chrypkę, ciężko gojące się owrzodzenia i białe naloty w jamie ustnej, problemy z przełykaniem, krwawienia z nosa, trudności w oddychaniu, zaburzenia wzroku, węchu i smaku.
Jeśli takie objawy nie ustępują po trzech tygodniach, chory koniecznie powinien się zgłosić do Poradni Nowotworów Głowy i Szyi w Onkolmed Lecznica Onkologiczna, w której zajmują się leczeniem wszystkich rodzajów nowotworów głowy i szyi.
Zostaw odpowiedź