Jak szybko rosną paznokcie – odpowiadamy

Jak szybko rosną paznokcie - poradnik

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak szybko rosną Twoje paznokcie, nie jesteś sama. Być może zauważyłeś, że długość Twoich paznokci różni się od długości paznokci innych ludzi, dlatego też ważne jest, abyś sprawdzał, jak długo rosną Twoje paznokcie, zanim zaczniesz się martwić o ich długość. W tym przewodniku wyjaśniono różne sposoby na wzrost paznokci, a także podano kilka suplementów diety, które wspomagają zdrowy wzrost włosów i paznokci.

Warunki, które wpływają na wzrost paznokci

Istnieje kilka schorzeń, które wpływają na wzrost paznokci. Najczęstszym z nich są brodawki płciowe wywołane przez wirusa HPV. Dotykają one około 10% dzieci i młodzieży. Nie ma dokładnej epidemiologii tego schorzenia, ale wiadomo, że krioterapia w połączeniu z miejscowo stosowanym kwasem salicylowym jest bardziej skuteczna niż sam kwas salicylowy. W większości przypadków leczenie wymaga tylko jednego zabiegu, ale często konieczne są terapie łączone. Dowiedz się więcej o powszechnych chorobach paznokci.

Jeśli zauważysz białe plamki na swoich paznokciach u rąk lub nóg, mogą one być oznaką choroby lub infekcji. Najczęstszą przyczyną krwotoku odłamkowego jest uraz paznokcia. Przyczyną mogą być również inne schorzenia i leki. W rzadkich przypadkach jest to jednak spowodowane zaburzeniami genetycznymi. Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla wzrostu paznokci i może pomóc w leczeniu wszelkich przyczyn leżących u podstaw tego stanu. Witamina B i cynk mogą być pomocne we wzmacnianiu paznokci.

Wpływ na wzrost paznokci mogą mieć także infekcje i leczenie nowotworów. Leczenie przeciwnowotworowe może prowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej, co może wpływać na funkcje motoryczne. Środki chemioterapeutyczne i immunosupresyjne również mogą uszkadzać płytkę paznokciową. Poprzeczne bruzdy Beau-Reila mogą powodować onychomadesis. W takich przypadkach wzrost paznokcia jest znacznie ograniczony, ale jest to zjawisko przejściowe. Jeśli odczuwasz ból lub zauważysz wysypkę na paznokciach, zwróć się o pomoc do lekarza.

W niektórych przypadkach schorzenia wpływające na proces wzrostu paznokci mogą być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Na przykład, paznokcie szpiczaste mogą być oznaką niedotlenienia, anemii lub problemów z płucami. W niektórych przypadkach szpecące paznokcie mogą być oznaką innego problemu, takiego jak nieswoiste zapalenie jelit lub przerostowa choroba zwyrodnieniowa stawów. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia wzrostu paznokci lub szponowatość, ale najlepszym sposobem leczenia w obu przypadkach jest usunięcie dotkniętego nimi paznokcia.

Czytaj też:   Jak obcinać paznokcie u nóg - poradnik

Do innych problemów wpływających na wzrost paznokci należą różnego rodzaju infekcje, stany zapalne skóry oraz deformacje. Poza infekcjami, wrastające paznokcie u nóg i dystrofia mogą również wpływać na paznokcie. Infekcje mogą dotyczyć każdej części paznokcia i mogą nie mieć wpływu na jego wygląd. Najczęstsze są infekcje grzybicze, ale równie często występują infekcje bakteryjne i wirusowe. Jeśli martwisz się o wzrost swoich paznokci, skontaktuj się z lekarzem.

Suplementy, które mogą wspomóc zdrowy wzrost włosów i paznokci

Coraz więcej pacjentów sięga po suplementy, aby poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci. Wielu z nich twierdzi, że suplementy te nie tylko poprawiają wygląd, ale także pomagają zapobiegać lub leczyć różne problemy skóry i włosów. Aby mieć pewność, że Twoi pacjenci otrzymują najlepszą możliwą opiekę, ważne jest, aby znać ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem takich suplementów. Poniżej wymieniono najlepsze suplementy diety na zdrowe włosy i paznokcie. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących wyboru odpowiednich produktów, skontaktuj się ze swoim dermatologiem.

Jednym z najważniejszych suplementów diety na zdrowe włosy i paznokcie jest biotyna, znana również jako witamina B7. Chociaż wiele osób może zapewnić sobie wystarczającą ilość tej witaminy wyłącznie poprzez dietę, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu dla dodatkowej ochrony. Biotyna należy do rodziny witamin B, które są ważne dla regulacji metabolizmu, układu nerwowego oraz zdrowia skóry i paznokci. Chociaż biotyna nie jest dostępna w postaci preparatu do stosowania miejscowego, może pomóc w poprawie stanu zdrowia włosów i paznokci.

Biotyna to kolejny suplement, któremu warto się przyjrzeć. Niedawny systematyczny przegląd działania biotyny wykazał poprawę kliniczną u pacjentów ze słabym wzrostem paznokci i włosów. Jednak nadal nie ma wystarczających badań, które potwierdzałyby korzyści płynące ze stosowania biotyny u osób zdrowych. Suplementacja biotyną jest najbardziej skuteczna u pacjentów z niedoborem biotynidazy, w ciąży lub w okresie laktacji. Mimo to, suplementy biotyny nie powinny być przyjmowane jako substytut zrównoważonej diety.

Oprócz tych suplementów, dla zdrowia włosów i skóry konieczne jest przyjmowanie wielu innych witamin. Należą do nich witaminy antyoksydacyjne, koenzym Q10, mangan, selen i kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, że produkty te zawierają składniki, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed zażyciem jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto, ważne jest, aby sprawdzać etykiety na wszystkich przyjmowanych suplementach.

Czytaj też:   Co na wrastające paznokcie - odpowiadamy

Utrzymywanie paznokci w odpowiedniej wilgotności

Istnieje kilka świetnych domowych sposobów na szybki wzrost paznokci. Na przykład olej kokosowy jest bogaty w przeciwutleniacze i witaminę E. Stymuluje on również krążenie krwi, co oznacza, że do paznokci dociera więcej składników odżywczych, dzięki czemu szybciej rosną. Sok z cytryny również pomaga usunąć żółte przebarwienia. Sok z cytryny może jednak trochę szczypać w paznokcie, dlatego warto go unikać za wszelką cenę. Olej kokosowy jest doskonałym środkiem nawilżającym i przeciwbakteryjnym, który może pomóc paznokciom rosnąć szybciej.

Innym świetnym domowym sposobem jest sok z cytrusów. Sok cytrusowy zawiera witaminę C i kwas foliowy, które wspomagają syntezę kolagenu i zdrowy wzrost paznokci. Cytryna działa również jako wybielacz, pomagając rozjaśnić żółte plamy na paznokciach. Można też nasączyć paznokcie sokiem z cytryny, zanurzając je w plasterku cytryny lub waciku. Można również zagotować dwie filiżanki wody i moczyć w niej łodygę skrzypu przez 10-15 minut. Odcedzony płyn można następnie wykorzystać do moczenia paznokci przez około 20 minut. Następnie można nawilżyć paznokcie tym roztworem i utrzymywać je w stanie wilgotnym.

Utrzymywanie paznokci w stanie wilgotnym zapobiegnie ich łamliwości. Codzienne nakładanie na paznokcie kremu nawilżającego zapobiega ich wysychaniu i łamliwości. Będzie to również chronić płytkę paznokcia przed wodą i powietrzem, chroniąc paznokcie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Nałóż środek nawilżający na dłonie, skórki i płytki paznokciowe za pomocą kremu nawilżającego lub olejku. W niektórych ekstremalnych przypadkach możesz połączyć te dwa produkty, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Zimą zimne powietrze przenika przez warstwy paznokcia. W rezultacie niewielkie uderzenie może złamać paznokieć i sprawić, że stanie się on bardzo kruchy. To samo dzieje się latem, gdy dłonie są zbyt mokre. Silne środki chemiczne, które powodują wysuszenie dłoni, mogą mieć również wpływ na paznokcie. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu tych chemikaliów, podczas sprzątania noś gumowe rękawice.

Wydłużanie paznokci w mniej niż godzinę
Najlepszym sposobem na dłuższe paznokcie nie są peelingi chemiczne ani drogie zabiegi w salonie. Stosowanie odżywek wspomagających wzrost paznokci sprawi, że paznokcie urosną w mgnieniu oka. Co więcej, można nawet udać się do salonu kosmetycznego i zrobić sobie paznokcie w mniej niż godzinę. Ta metoda ma jednak wiele wad. Wśród nich jest prawdopodobieństwo łamania się paznokci. A jeśli używasz paznokci akrylowych, ich łamanie nie jest przyjemnym doświadczeniem.